Ocalić narodową spuściznę

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Muzeum Narodowe w Gdańsku kończy drugi etapu projektu pt. „Ocalić Narodową Spuściznę”.
Projekt ten polega na dokumentacji fotograficzno-etnograficznej przydrożnych kapliczek na terenie całego województwa pomorskiego.
Więcej informacji o przedsięwzięciu można uzyskać na stronie internetowej: www.ostanceprosb.pl

Efektem pierwszej i drugiej odsłony Projektu jest internetowa, interaktywna mapa kapliczek, z której można korzystać pod następującym adresem internetowym:
www.mapakapliczek.pl/lang/pl/szukaj/?country_0=Polska

Do tej pory udało się nam zinwentaryzować ponad dwa tysiące przydrożnych kapliczek na terenie Pomorza.

Ideą projektu jest, aby informacje zebrane w trakcie projektu trafiły do jak najszerszego grona  odbiorców. Chodzi o to, aby mieszkańcy, turyści oraz środowisko naukowe mogli skorzystać z zebranego materiału etnograficznego. Poprzez projekt chce się rozbudzić świadomość regionalną wśród mieszkańców, jak również zwrócić uwagę na to, że przydrożne kapliczki są ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

Interaktywna mapa kapliczek zawiera informacje o przydrożnej architekturze sakralnej, znajdującej się na terenie naszej gminy oraz całego województwa pomorskiego. Częścią badań zostały również objęte tereny Norwegii i Islandii, które zaowocowały zdokumentowaniem norweskich kościołów Stavkirke oraz islandzkich kościołów farmerskich.
 
Jeżeli na terenie naszej Gminy powstały nowe kapliczki przydrożne, można przekazać tą informację Asystentce Koordynatora Projektu - p. Marcie Szaszkiewicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku, tel. +48 601 493 127, m.szaszkiewicz@mng.gda.pl bądź bezpośrednio Koordynatorowi Projektu - p. Waldemarowi Elwart, Muzeum Narodowe w Gdańsku, tel. +48 58 307 59 12 wew. 103, +48 602 103 360,  w.elwart@ostanceprosb.pl.