POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY: MARBURG-KOŚCIERZYNA

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Już pierwszego dnia rozpoczęliśmy pracę nad integracją zespołu. Pomagały nam w tym gry, które przygotowywał Bartek - prowadzący wymianę, a także pani Jessica, która w tym dniu pełniła funkcję tłumacza, abyśmy mieli możliwość zrozumienia siebie nawzajem. Już pierwsza gra integracyjna wzbudziła wielkie zainteresowanie i to właśnie dzięki niej bardzo szybko zapamiętaliśmy swoje imiona, a nawet nawiązaliśmy ze sobą dialogi. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale  szybko okazało się, że mamy  wiele wspólnych tematów. Drugiego dnia tuż po śniadaniu kolejne gry integracyjne i zabawy językowe. Następnie wspólny spacer po ośrodku, którego myślą przewodnią było hasło: „Krzyżowa dawniej i dziś”. Po południu warsztaty, a po kolacji „Wieczór polsko-niemiecki” i ognisko. 

Trzeciego dnia naszego pobytu w Krzyżowej  wybraliśmy się wspólnie z grupą niemiecką do Wrocławia, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wiele pięknych i ciekawych miejsc takich jak: Panoramę Racławicką, czy też Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce. Wieczorem zajęcia integrujące grupę.

Kolejny dzień spędziliśmy na miejscu biorąc udział w warsztatach językowych i kolejnej bardzo interesującej wędrówce po Krzyżowej poznając jej okolicę i historię. Tego dnia wiele emocji  dostarczył nam  „Wieczór filmowy  mający na celu przygotować obie grupy do wyjazdu do Rogoźnicy (obóz koncentracyjny Groß-Rosen, działający w latach 1940-1945) i Walimia (Muzeum Sztolni Walimskich).   

Z upływem czasu dwie różnonarodowe grupy, które przybyły do  „Krzyżowej” – Fundacji dla Porozumienia Europejskiego, tworzyły jeden zgrany zespół. Żal było się rozstawać i odjeżdżać. Jednak wspomnienia z pewnością pozostaną na całe życie.

 

File: