Zbadaj tarczycę za darmo!

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A

Międzynarodowe obchody „Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy” (Thyroid Awareness Week) organizowane są w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym na 25 maja. W tym roku tematem przewodnim obchodów w Polsce będzie „Wpływ dysfunkcji tarczycy na funkcjonowanie organizmu i jakość życia człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem chorób sercowo-naczyniowych”.

Kampania „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” prowadzona jest co roku ze względu na bardzo niską świadomość społeczeństwa związaną z zaburzeniami funkcjonowania tego gruczołu. Ubiegłoroczne badania opinii społecznej wykazały, że prawie 90% dorosłych Polaków nie miało zleconego zbadania tarczycy w ciągu poprzednich 2 lat . Z kolei wyniki ankiety przeprowadzonej w kwietniu 2009 r. pokazują jak niewielka jest wiedza Polaków także o samych objawach świadczących o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Niepokojący jest również fakt, iż niewiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu zaburzeń funkcjonowania tarczycy na rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Jak co roku, celem kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” organizowanej przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne jest zwiększenie świadomości Polaków na temat zagrożeń jakie niosą za sobą niezdiagnozowane choroby tarczycy a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie porozumienia lekarz – pacjent. W gabinecie lekarskim świadomy pacjent staje się partnerem dla lekarza i wtedy to już od obu stron zależy, czy zapadnie decyzja o zbadaniu tarczycy pacjenta.

W tegorocznej edycji akcję dodatkowo wspiera na zasadach pro bono ambasador kampanii, pani Katarzyna Dowbor. Sponsorem bezpłatnych badań jest firma Merck.

Laboratorium Diagnostyka ul. Kołobrzeska 63F
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.00     www.tarczyca.pl

/źródło: Wrota Pomorza/