Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
83-300
Kartuzy
ul. Gdańska 15
tel/fax 58 681 15 15

Aktualnie Czytelnia udostępnia ponad 9 tysięcy książek. Czytelnik może skorzystać z 28 tytułów czasopism z różnych dziedzin.
Kartuska Czytelnia jest przestronna i funkcjonalna. Od kilku lat właśnie tutaj organizowane są wernisaże, spotkania autorskie, liczne konkursy. Na trwałe już zapisały się one w tradycji tego miejsca i za każdym razem cieszą się ogromnym zainteresowaniem sympatyków spotkań kulturalnych.
Wypożyczalnia dla Dzieci zajmuje z kolei jedno, duże, przestronne pomieszczenie o powierzchni 60 m2. Poza księgozbiorem i tutaj wydzielono kącik czytelniczy.
Od czerwca 2000 roku w Wypożyczalni dla Dzieci funkcjonuje Powiatowy Punkt Książki Mówionej. Jest on przede wszystkim przeznaczony dla dzieci dyslektycznych oraz osób niedowidzących i niewidomych i spotyka się z dużym odzewem zainteresowanych uczniów i osób starszych. Jest to jedyna tego typu placówka na terenie powiatu kartuskiego.
Wypożyczalnia dla Dzieci posiada bardzo bogaty księgozbiór informacyjny, a także beletrystyczny. Gromadzone są także książki dla dzieci w wieku 4-6 lat. Dziecięcy księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy woluminów. Od 2003 roku działa przy Wypożyczalni dla Dzieci Teatrzyk Kukiełkowy „Niebieski Smok”, którego występy na trwałe zapisały się w gminnym kalendarium imprez kulturalnych.
Wypożyczalnia dla Dorosłych zajmuje z kolei trzy pokoje. Ze względu na układ, są one jednak niefunkcjonalne i nie spełniają norm bibliotecznych odnośnie udostępnianych pomieszczeń. Nie są one bowiem przystosowane do działalności bibliotecznej z wolnym dostępem do półek, stąd też właśnie w Wypożyczalni panują najgorsze warunki pracy. W tej chwili w placówce tej jest tak ciasno, że należałoby podjąć starania o nowe pomieszczenia. W Wypożyczalni czytelnicy mogą korzystać z około 40 tysięcy książek. Jest tutaj katalog systematyczny, alfabetyczny i tytułowy powieści. Literaturę piękną podzielono na polską i obcą.
Każdego dnia Wypożyczalnię dla Dorosłych w Kartuzach odwiedza od 90 do 130 czytelników. Jest to naprawdę imponująca liczba. W ubiegłym roku odnotowano 17.121 czytelniczych odwiedzin i w związku z tym wypożyczono 61.435 woluminów.
W 2001 roku Biblioteka Publiczna w Kartuzach na mocy Porozumienia pomiędzy Powiatem Kartuskim a Gminą Kartuzy pełni również zadania biblioteki powiatowej. Zapewniamy opiekę i nadzór merytoryczny bibliotekom publicznym powiatu kartuskiego. Organizujemy szkolenia i różnego typu przedsięwzięcia o zasięgu powiatowym. Dzięki zakupionemu programowi bibliotecznemu PATRON opracowujemy księgozbiory bibliotek gminnych, dając początek elektronicznemu katalogowi o zasięgu powiatowym.
Od 2004 roku dzięki programowi „Ikonka” oferujemy naszym użytkownikom trzy stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Od maja 2005r. posiadamy własną stronę internetową.

Lokalizacja

Polska
54° 19' 55.7076" N, 18° 12' 2.088" E
PL